همایش استعدادهای برتر حوزه های علمیه برگزار شد

همایش استعدادهای برتر

همایش استعداد های برتر روز پنجشنبه ۶ بهمن در سالن همایش بعثه حج و زیارت قم برگزار شد. در این همایش که به تشریح فعالیتهای نهادهای نخبگانی پرداخته شد حضرت آیت الله خاتمی سخنانی ایراد فرمودند.

به گزارش روابط عمومی دفتر امور نخبگان، آیت الله سید احمد خاتمی در همایش استعداد های برتر که توسط دفتر امور نخبگان و در سالن همایش بعثه حج و زیارت قم برگزار شد، بیان داشت: شما نخبگان و استعداد های برتر مفاخر بالفعل حوزه های علمیه ما هستید. بنده هم نخبگان را سرمایه برای هر نهادی از جمله حوزه و دانشگاه و… می دانم. و دعا گوی عزیزانی هستیم که در این عرصه تلاش می کنند. و ان شاء الله کل حوزه خدماتش برای کشف و رشد استعدادها باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: واژه ای که برای نخبگان اما نه فقط منحصر به نخبگان در قرآن پیدا کردم واژه«اولوا الباب» است، لب به معنای مغز و خالص شئ است و اگر بخواهیم در مراکز علمی لب حوزه ها را پیدا کنیم عصاره فضائل حوزه ها نخبگان هستند. و اولواالباب را فقط به نخبگان نمی گویم چون شاید کسانی باشندبسیج طلاب که یک سطر در حوزه و دانشگاه درس نخوانده باشند ولی اولوا الباب باشند.

وی در رابطه با تقوا بیان داشت: بیشترین تاکید قرآن در عرصه اولوا الباب تقوا است . از نگاه قرآن مسئله تقوا برای حریم نگهداری و برای ذات اقدس ربوبی مهم است.تقوا جامع ترین مفهوم اخلاقی دین است و هیچ واژه ای بین واژه های اخلاقی مثل تقوا نیست و مثل خونی است که در رگ سیستم اخلاقی اسلام است و این نخبگی و استعداد برتر بودن هبه خداوند است و قدر این هدیه الهی را با تقوا می شود دانست. واگر تمام امکانات و تدارکات برای شناسایی نخبه گرفته شود، اما نخبه به دلیل مراقبت نکردن گرفتار شود این امکانات هیچ تاثیری ندارد.

عضو جامعه مدرسین قم در مورد لغزش ها و آسیب هایی که نخبگان باید مراقب باشند ابراز داشت: آسیب هایی برای نخبگان وجود دارد که باید مراقب باشند اول اتکا به استعداد است . اگر نخبه بگوید وقتی به کلاس می روم و همه چیز را می فهمم این کار اگر باعث شود مطالعه نکند باعث آسیب می شود. نباید فقط به استعداد اتکا کرد، بلکه باید تلاش و فکر کرد. آسیب دوم، ربودن فکر نخبگان است. نخبه باید تحلیل و رشد صحیح سیاسی داشته باشد. آسیب سوم، پراکنده کاری است. تا یک نخبه می خواهد بدرخشد جاهای مختلف او را به کار می گیرند و دیگر فرصت اندیشیدن برای او باقی نمی ماند.آسیب چهارم ، استعداد خود را شناسایی و همت خود را در آن به کار گیرد و اگر استعداد خود را کشف نکند آسیب می بیند. آسیب پنجم، بی طرف بودن با نظام اسلامی است . این بستر را نظام اسلامی در کشور ایجاد کرده و شکر این نعمت تقویت اصل نظام است و به سمت بی تفاوتی و بی طرفی رفتن ناشکری می باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در پایان بیان داشت: نخبگان سرمایه های ارزشمند حوزه هستند و آینده حوزه قطعا در دستان شماست.

ورود / ثبت نام